Ženské hormony během měsíce klesají a stoupají, ovlivňují především fungování menstruačního cyklu a mají vliv i na jiné důležité biologické procesy včetně nálady a energie. Hormonální rovnováha je velmi důležitá pro zdraví a vitalitu ženy.

Rovnováha rovnováha..

Snadno se to říká, hůř se provádí. Zejména v dnešní uspěchané době, kdy máme spoustu povinností, více stresu a někdy nemáme čas se pořádně a zdravě najíst nebo pořádně vyspat. Nemůžeme se tedy divit, že se naše hormony na kratší nebo delší dobu vychýlí od normálu.

Hormony během měsíce nejsou v rovnováze, stoupají a klesají.

Stoupání a klesání hladin hormonů je běžné a není důvodem k obavám. V různých fázích cyklu některé hormony klesají a jiné stoupají. Měly by se však vzájemně doplňovat a udržovat v určitých hodnotách. Problém představuje příliš vysoké nebo příliš nízké množství estrogenu či progesteronu - dva nejdůležitější ženské hormony. Pokud je v těle nedostatek jednoho hormonu, převažuje druhý.

Každý hormon má v těle ženy specifickou roli, ale pouze v případě, že jeho tvorba i hladina jsou dostatečné a zároveň v rovnováze s ostatními hormony. Nejvýznamnější ženské hormony jsou estrogen, progesteron, folikulostimulační a luteinizační hormon.

Příznaky hormonální nerovnováhy

    • Nepravidelná a bolestivá menstruace
    • Silnější a častější projevy PMS
    • Náladovost
    • Vnitřní nervozita a úzkost
    • Podrážděnost
    • Pokles sexuální energie
    • Přibírání na váze a nadměrná chuť k jídlu
    • Křeče a nafukování
    • Hormonální akné
    • Psychická a fyzická únava
    • Horší spánek
    • Poruchy termoregulace

Ženské hormony

Proč za to mohou hormony?

Hormony ovlivňují všechno. Jak se cítíš, kolik máš energie, jakou máš náladu, sílu a bolestivost menstruace, problémy s hormonálním akné a mnoho dalšího. 

Ženské hormony během měsíce klesají a stoupají, ovlivňují především fungování menstruačního cyklu a mají vliv i na jiné důležité biologické procesy včetně nálady a energie. Hormonální rovnováha je velmi důležitá pro zdraví a vitalitu ženy.

Co jsou hormony?

Hormony jsou chemické látky, které koordinují různé funkce v těle tím, že přenášejí informace krví do orgánů, kůže, svalů a dalších tkání. Tyto signály říkají tělu, co a kdy má dělat. Hormony jsou nezbytné pro život a vaše zdraví.

Jaké jsou hlavní ženské hormony?

Nejvýznamnější ženské hormony jsou estrogen, progesteron, folikulostimulační a luteinizační hormon. Každý hormon má v těle ženy specifickou roli, ale pouze pokud jeho tvorba i hladina jsou dostatečné a zároveň v rovnováze s ostatními hormony.


Jaké jsou menstruační fáze?

Menstruační cyklus a jeho fáze ovlivňují všechno – od naší psychiky až po vzhled. Průměrná délka cyklu je 28 dní, může to být ale i něco méně nebo více.

Menstruace

Začíná prvním dnem krvácení. Tuto fázi většina žen pociťuje nejsilněji, protože krvácení může být často spojeno s nepříjemnými pocity a bolestí. Délka menstruace bývá 4 až 7 dní. V tomto období jsou hormony estrogen a progesteron nejnižší, máme větší chuť k jídlu, a ano i na sladké. 😊 Mohou se objevovat vyrážky a celkově se cítíme unavenější a bolestivější.

Folikulární fáze

V této fázi dochází k uvolňování folikulostimulačního hormonu, který stimuluje zrání folikulu až do podoby oplodnitelného vajíčka.
Hormony stoupají, což způsobuje u žen nárůst energie a síly.
Nálada se zlepšuje, jsme motivovanější do práce i na různé fyzické aktivity. Tato fáze se považuje za období, kdy jsme nejšťastnější a cítíme se nejlépe. Zlepšuje se pleť a vlasy, bříško není nafouklé a tělo nezadržuje tolik vody.
Není divu, že jsme v tomto období často sebevědomější a komunikativnější. Co se týče pocitů hladu, nastává obrat o 180 stupňů, chuť k jídlu se snižuje.

Ovulační fáze

Nastává přibližně v polovině cyklu. Celá ovulační fáze trvá přibližně 3 dny a zahrnuje uvolnění zralého vajíčka do vejcovodu, kde může být oplodněno spermií, jinak nazývané plodné dny, které trvají přibližně 5 dní kolem ovulace.
Během ovulace je energie a libido ženy na vrcholu, je šťastná, spokojená a může mít větší sklon starat se o ostatní a projevovat lásku. Cítíme se krásné, přitažlivé a máme větší chuť na sex. 😊

Luteální fáze

Nejméně oblíbená fáze, začínají příznaky PMS, v důsledku toho, že vajíčko nebylo oplodněno a blíží se menstruace. Hladina hormonů začíná klesat a můžeme se cítit emocionálně nestabilní, napjaté a podrážděné.
Naštěstí s nepříjemnými příznaky lze bojovat, protože víme, že jednou z příčin PMS je hormonální nerovnováha a Avalima PMS drink je skvělým pomocníkem.